مقالات

حک اسکرایب (Scribe Marking )

شیوه ای بسیار مدرن جهت حکاکی با کیفیت بسیار بالا و بدون هیچ آلودگی صوتی(بی صدا)در مواردی که محدودیت هایی در رابطه با آلودگی صوتی وجود دارد بهترین گزینه موجود موجود می باشد.

 

این روش در صنعت خودرو سازی ( حک اتاق و شاسی ) روز ذنیا مانند بنز و بی ام و، فراری و … رواج بسیاری پیدا کرده است و از فلز نرم تا فلزی به سختی ۵۵ راکول را حک می کند. در این روش فشار و کشش ابزار ( بدون کویبدن و چرخش ) بر روی سطح فلز عملیات حک را بدون کوچکترین صدایی انجام می دهد.

 

حکاکی به روش اسکرایب یا خراشی یکی از جدیدترین روش های حکاکی در دنیا می باشد. در این روش سوزن دستگاه که معمولا از جنس تنگستن کارباید می باشد در سطح قطعه یا ورق مورد نظر نفوذ کرده و سپس عملیلت حکاکی را انجام می دهد. محدودیت چندانی در جنس قطعه مورد نظر در این روش حکاکی وجود ندارد و انواع فلزات و سایر مواد سخت به شرطی که شکننده نباشند می توان با این روش حک کرد.

 

دستگاه های حک اسکرایب نسبت به دستگاه های حک کوبشی پیچیده تر بوده و قیمت بالاتری نیز دارند اما کیفیت حکاکی آنها بسیار بالاست و عملکرد بی صدای آنها بسیار مورد توجه قرار دارد. امروزه در بسیاری از شرکت های خودرو سازی جهت حک شاسی خودرو ها از سیستم اسکرایب استفاده می شود که این مسئله به دلیل کیفیت بالای متن حکاکی شده است.

 

نیروی حرکت سوزن در دستگاه های حک اسکرایب معمولا از نیروی باد تامین می گردد این نیرو معمولا بین ۶ تا ۸ بار می باشد . یکی از مواردی که این نوع دستگاه برای آن بسیار مناسب است حک انواع پلاک است اما سایر قطعات مانند قطعات خودرو ، فلنچ و … نیز به راحتی توسط این دستگاه ها حک می گردد.

 

محاسن : کیفیت فوق العاده ، هزینه مصرفی کم ، تعمیر و نگهداری نسبتاٌ آسان می باشد.

معایب : سرعت پایین تر نسبت به حک کوبشی و فیکسچرسازی دشوارترمیباشد.

 

 

ویژگی های دستگاه حکاکی اسکرایب

این دستگاه با عنوان های دستگاه حکاکی خراشی ، دستگاه حکاکی کششی و یا دستگاه حکاکی اسکرایب شناخته می شود. این دستگاه قابلیت حک بر روی انواع فلزات ( مس ، برنج ، چدن ، آلومینیم، استیل و انواع فولادها ) تا سختی ۶۰ راکول و همچنین پلاستیک را دارا می باشد. ابزارهای حک این دستگاه عبارتند از ۳ ، ۴ و یا ۶ میلیمتر ضربه ای (Indent) و یا کششی (Scribe) میباشد که با فشار باد ۱ الی ۶ بار میتواند عمل حکاکی را انجام دهد. بدیهی است با تغییر فشار باد و نوع ابزار حکاکی، عمق حکاکی تغییر می کند. حداکثر عمق حکاکی بستگی به جنس قطعه ای که حکاکی میشود دارد. از ویژگیهای دستگاه حکاکی خراشی میتوان به دقت و کیفیت بالا، توانیایی حکاکی با عمق زیاد(حداکثر ۲ میلیمتر) ، و قابلیت اتصال به ابزار کششی جهت حک بدون صدا اشاره نمود.

 

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *