مقالات

حک ضربه ای

حک ضربه ای

 

حک ضربه ای یا حک سوزنی روشی است بسیار کارآمد جهت حک انواع شماره متن یا طرح برروی انواع فلزات یا مواد سختی که قابل فشرده سازی سطح می باشد. دراین روش سوزن از جنس تنگستن کارباید با فرکانس بالا به سطح مورد نظر ضربه زده و عملیات حکاکی را انجام میدهد.در واقع این روش رایجترین سیستم حکاکی در صنعت می باشد.

 

ویژگی های این روش از حکاکی قابلیت اطمینان بالا کیفیت حک مناسب سرعت خوب و هزینه های پایین می باشد.این روش محدودیتهای چندانی برای حک روی انواع قطعات فلزی ندارد و در صنعت برای حک روی آهن حک روی استیل حک روی آلومینیوم حکاکی بر روی مس و انواع ورق و پروفیل از این روش استفاده می شود.

 

دستگاه های حک ضربه ای برای ایجاد نیرو در ضربه به دو روش پنوماتیک و مگنتیک متکی هستند که در روش حک پنوماتیک سوزن دستگاه با نیروی باد به حرکت در آمده و به سطح کار ضربه میزند.از مزیتهای دستگاههای پنوماتیکی می توان به اصطکاک پایین دقت و سرعت بالا اشاره کرد.در سیستم مگنتیک سوزن دستگاه به وسیله القای جریان در یک سلف الکتریکی به حرکت در آمده بزرگترین مزیت این سیستم کم صدا بودن آن است که دستگاههای را جهت کاردر فضاهای بسته تبدیل به یک گزینه مناسب می کند.

 

انواع قطعات را می توان به روش حک ضربه ای حکاکی کرد و کاربر میتواند با کیفیت مطلوب و تیراژبالا حک بر روی انواع قطعات خودرو،حک شفت،حک انواع دیسک و فلنج،حک قطعات ماشین آلات صنعتی،حک انواع پلاک،حک شماره شاسی خودرو،حک شماره اتاق خودرو،حک شماره موتور،حک بر روی انواع قطعات مدور،حک بر روی لوله،حک روی انواع کپسولها و …. را انجام داد.

 

ویژگی های این روش از حکاکی قابلیت اطمینان بالا، کیفیت حک مناسب، سرعت خوب و هزینه های پایین می باشد که قابلیت حک با عمق ۱.۵ تا ۵. میلی متر را دارد.

 

پرکاربردترین اطلاعات برای حک روی انواع پلاک و قطعات، شماره سریال، تاریخ تولید، سری ساخت، آرم و لوگوی سازنده از این قبیل است.

 

انواع فونتها و طرح ها به راحتی توسط این دستگاه قابل اجرا می باشند.

 

نمونه کارهای قابل اجرا توسط دستگاه:

حک بر روی قطعه فلزی رنگ شده

حک بر روی قطعات تولیدی

حک بر روی قطعه ریخته شده

حکاکی پلاک

امکان حک نقوش و طرح های گرافیک

امکان حک متن و تاریخ با انواع فونت

حکاکی بر روی لوله آهنی

حکاکی شماره سریال،حکاکی مارک

حک بر روی استینلس استیل

حک بر روی قطعه آهنی کوچک

حک بر روی ابزار

 

از محاسن آن میتوان سرعت خوب ، کیفیت ، هزینه مصرفی کم ، تعمیرات و نگهداری آسان، سهولت فیکسچرسازی را نام برد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *