مقالات

ساخت مهر ژلاتینی

برای ساخت مهر ژلاتینی شما حداقل باید دستگاه مهرژلاتین ، پرینتر لیزری رو میزی ، ژلاتین مهر سازی ، کاغذ کالک یا طلق ترانسپارنت ، اسپری پررنگ کننده (اسپری تونر) و حلال مهر شور را داشته باشید.

برای شروع ابتدا باید پرینت مطلب یا طرح مورد نظر خود را به صورت نگاتیو ( Negative ) روی کاغذ کالک یا طلق ترانس بگیرید.

 

سپس برروی کالک پرینت گرفته شده اسپری پررنگ کننده میزنید و صبر کنید تا اسپری خود به خود حذب شود.

 

نکته مهم : این اسپری در اثر فوت کردن زودتر خشک میشود ولی کالک شما را پررنگ نمیکند. بعد از این مرحله ژلاتین را از سمتی که لایه طلقی مانند آن به راحتی جدا میشود ، جدا کرده و روی کالک قرار داده و آن را روی دستگاه قرار دهید توجه فرمایید که ابتدا کاغذ کالک به صورت خوانا روی دستگاه مهر سازی قرار گیرد و بعد ژلاتین را روی آن قرار دهید.

 

در مرحله نور دهی ژلاتین شما باید بین ۷ تا ۸ دقیقه در دستگاه مهرسازی نور ببیند و بیشتر و کمتر آن بستگی به نوع دستگاه مهر سازی و قدرت نوردهی آن بر میگردد که در انواع آن متفاوت است. بعد از اتمام کار نوردهی کاغذ کالک را از زیر ژلاتین برداشته و دوباره ژلاتین را نور میدهید اما این بار باید ژلاتین را بر عکس دفعه قبل نور دهید که اصطلاحا به پشت نور معروف است و شما میتوانید ابتدای کار پشت نور را بدهید. در مرحله آخر که مهمترین مرحله کار یعنی شستشو میباشد شما ابتدا با چسب نواری معمولی برروی ژلاتین از سمتی که نور دیده بچسبانید و آن را به طوری که لایه خیلی نازک سلفونی روی آن کنده شود

 

سپس به کمک چسب دو طرفه ژلاتین را در کف ظرفی با سطح تخت که حداکثر ۱۰ تا ۱۵ سانت لبه داشته باشد و خیلی هم بزرگ نباشد بچسبانید و با فرچه (قلمو نقاشی) شروع به شستشو کنید . شستشو به صورت دستی هیچ قاعده ای نداشته و کلا این کار به تجربه شخص بستگی دارد و این تجربه طی کار مستمر قابل درک است و فقط میتوانم به شما بگویم که هنگام شستشو فرچه باید به طور یکدست از چپ به راست و از بالا به پایین و بلعکس حرکت کند و حتما هنگام شستشو حلال (محلول ژلاتین که بنزین هم میشود استفاد کرد ) از روی ژلاتین کنار نرود که این باعث از بین رفتن نقاط ریز در کار میشود. نکته آخر اینکه اگر میخواهید ژلاتینی که ساخته اید زود خراب نشود و یا اصطلاحا پف نکند به جای بنزین از حلال مخصوص شستشو (تربانتین-حلال ۴۰۲) استفاده کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *